CIEKAWOSTKI YOUTUBE

Youtube jest najpopularniejszym na świecie portalem do dzielenia się z innymi filmami wideo. Kiedy został stworzony, nikt na początku nawet nie przypuszczał, że strona, której jedynym contentem będą filmy wrzucane przez użytkowników, może stać się tak popularna. Warto pamiętać, że dekadę temu Youtube było praktycznie nieznane! Oczywiście po powstaniu bardzo szybko nabierało popularności i dzisiaj chyba każdy użytkownik Internetu kojarzy ten portal lub przynajmniej o nim słyszał. Większość z Was wie, że Youtube jest stroną, której właścicielką jest firma Google, na którą użytkownicy mogą wrzucić wideo, obejrzeć je i udostępnić. Natomiast to, czego nie wiecie, znajduje się właśnie w tym artykule – i jest naprawdę niesamowite.

 1. Youtube ma trzech ojców

Są nimi Chad Hurley, Steve Chen i Jawed Karim. Stworzyli Youtube w 2005, w czasie, kiedy sami pracowali jeszcze w Paypalu.

 1. Narodziny Youtube

Pomysł przyszedł do głowy właścicielom podczas kolacji u Steve’a Chensa w jego domu w San Francisco.  Jego źródłem był pewien błąd, który pojawiał się przy próbie dołączenia załącznika do wiadomości e-mail, przez co panowie nie mogli podzielić się z innymi zdjęciami z tej imprezy. Chodzą też słuchy, że impulsem do powstania portalu była też słynna wpadka ze strojem Janet Jackson na gali Superbowl XXXVIII w 2004 roku – Jawed Karim był bardzo zawiedziony, że nie mógł znaleźć w Internecie wideo tego fragmentu imprezy.

 1. Skąd mieli pieniądze?

Jak już wspomnieliśmy, twórcy zaprojektowali Youtube w czasie, kiedy pracowali jeszcze w PayPal. Środki finansowe na prace nad portalem pozyskali z bonusu, który otrzymali jako pracownicy PayPala,, kiedy ten został przejęty przez Ebay.

 1. Oryginalny pomysł

Youtube na początku miał być…portalem randkowym. Na szczęście strona rozwinęła się w zupełnie innym kierunku, by stać się tym, co widzimy dzisiaj.

 1. Nieporozumienie związane z nazwą

Nazwa domeny youtube.com została zarejestrowana w Walentynki w 2005 roku, ale dla firmy Universal Tube & Rollform Equipment. Nieporozumienia związane z nazwą portalu doprowadziły ostatecznie do zmiany nazwy domeny na utubeonline.com przez drugą firmę.

 1. Przejęci przez grubą rybę

Ponieważ Google zawsze było sprytnym graczem na rynku i wyszukiwało najnowsze i najciekawsze pomysły, to oczywiście oni złożyli ofertę przejęcia Youtube. Za oszałamiającą wówczas sumę 1,85 miliarda dolarów portal Youtube został przejęty przez giganta Google już rok po powstaniu.

 1. Pierwsze wideo

Pierwszym filmikiem wrzuconym na portal byo wideo zatytułowane „Me at the ZOO”. Zostało wrzucone na portal 23 kwietnia 2005 i jest materiałem z wizyty Jaweda Karima w ZOO w San Diego.

 1. Prima Aprilis!

YouTube rozpoczęło swoją tradycję primaaprilisowych żartów w 2008. 1 kwietnia wszystkie odnośniki na głównej stronie portalu prowadziły do wideo „Never Gonna Give You Up” Ricka Astleya, które zostało zapamiętane jako „rickrolling”. Równie dobrze został zapamiętany żart z kolejnego roku – 1 kwietnia 2009, kiedy użytkownik kliknął na wideo, strona odwracała się do góry nogami i zostało to określone jako nowy layout strony.

W 2013 roku YouTube przeszło samych siebie – połączyli siły z satyrycznym portalem The Onion i ogłosili,  że istnienie popularnego serwisu wideo jest wynikiem konkursu, który właśnie zostaje zakończony. Zwycięzcy mieli zostać ogłoszeni – nie uwierzycie, że materiał z dwójką prezenterów, którzy ogłaszali zakończenie konkursu był oglądany na żywo przez 12 godzin…

 1. Najpopularniejsze wideo – niemuzyczne

Najczęściej oglądanym filmikiem na YouTube, który nie jest związany z muzyką, jest filmik zatytułowany „Charlie Bit My Finger”. Na tę chwilę ma około 832 milionów (832 000 000!) wyświetleń.

 1. Najpopularniejsze wideo muzyczne

Najpopularniejszym filmikiem związanym z muzyką dostępnym na YouTube jest teledysk do utworu PSY „Gangnam Style”, który został wrzucony na YouTube 15 lipca 2012. To był pierwszy materiał na portalu, który osiągnął 1 miliard wyświetleń – obecnie ma ich około 2,5 mld (2 470 000 000).

 1. Liczba odsłon

YouTube osiągnęło liczbę miliarda odsłon w 2011,  co oznacza, że statystycznie każdy człowiek na Ziemi wszedł na stronę 140 razy.

 1. Długość filmów

Na YouTube znajduje się obecnie ponad 7000 godzin pełnometrażowych filmów i dokumentów, a ta liczba ciągle rośnie!

 1. Kontrakty reklamowe

Aktualnie YouTube ma podpisanych ponad 10 000 kontraktów reklamowych, m.in. z Disneyem, Univision i Turnerem. Tysiące partnerów zarabiają na tych kontraktach sześciocyfrowe kwoty co roku! Obecnie program partnerski YouTube ma ponad milion członków.

 1. Dzienna oglądalność

Długość odtwarzanych codziennie na YouTube filmów jest niesamowita – na samym tylko Facebooku codziennie oglądanych jest 500 lat materiału wideo!

 1. Użytkownicy

Co miesiąc YouTube odwiedzany jest przez miliard unikalnych użytkowników.

 1. Narodowość użytkowników

30% ruchu na stronie generowana jest przez użytkowników z USA, pozostałe 70% rozkłada się na użytkowników z pozostałych państw.

 1. Częstotliwość dodawania fimów

Co minutę na YouTube dodawane jest 100 godzin materiału wideo. Odkryto, że więcej materiału wideo jest dodawane na YouTube w ciągu 60 dni, niż stworzyły w 60 lat trzy główne amerykańskie wytwórnie.

 1. Zawartość HD

YouTube ma więcej materiałów w jakości HD, niż jakakolwiek inna strona internetowa.

 1. Długość filmów na YT

Gdybyśmy chcieli obejrzeć wszystkie materiały wideo zamieszczone na YouTube, miałoby nam to zająć 1700 lat…

 1. Międzynarodowy fenomen

YouTube jest dostępny w 56 krajach świata i w 61 różnych językach.

 1. Najpopularniejszy superbohater

Najpopularniejszym superbohaterem YouTube’a jest Batman – ma trzy miliony wyświetleń materiałów wideo, który trwa w sumie ponad 71,000 godzin.

 

 

Tags: ,