Usuwanie wirusów WordPress

Coraz częściej nasi Klienci zgłaszają się do nas z problemem zawirusowanym stron opartych o CMS’a – WordPress. WordPress jest oprogramowaniem narażonym na ataki ze względu na swoją popularność. 4,5% stron obecnych w Internecie korzysta właśnie z WordPressa, co sprawia, że jest on łakomym kąskiem dla potencjalnych hakerów czy też spamerów.

Jeżeli chodzi o metody i przyczyny infekcji to jest ich bardzo dużo, między innymi:

– nieaktualizowane oprogramowania;
– witryna oparta na zainfekowanym szablonie;
– wirus na komputerze użytkownika łączącego się z serwerem;
– dziurawe wtyczki;

Do najczęstszych przykładów wirusów zaliczamy:

– złośliwe skrypty mające na celu wysyłanie spamu w ogromnych ilościach;
– dodawanie złośliwego kodu do struktury plików na serwerze;
– przekierowywanie ruchu ze strony na strony przez nas niepożądane;
– dodawanie ukrytych kodów reklamowych do plików szablonowych;
– wykradanie informacji o użytkownikach;
– inne.

Jeżeli Twoja strona została zainfekowana, reaguj natychmiast. Nie czekaj, aż wirus przeniknie głębiej do folderów, czy też struktury plików na serwerze, bo będzie go trudniej usunąć. Ponadto narażasz swoich użytkowników na niebezpieczeństwo, w tym siebie na nieprzyjemności. Pozycja Twojej witryny również może spaść w wyszukiwarkach. Najczęściej zainfekowane pliki można rozpoznać poprzez fragmenty kodu w base64, który wygląda, np. tak:

SWRlYWx5IHNhIGphayBnd2lhemR5IC0gbmllIG1vem5hIGljaCBvc2lhZ25hYywgYWxlIG1v
em5hIHNpZSBuaW1pIGtpZXJvd2FjLg0K

W jaki sposób usunąć wirus?

Najpowszechniej stosowanym sposobem jest usunięcie dodatkowych plików na podstawie daty ich wgrania na serwer. Niestety w ten sposób nie pozbędziemy się wirusa ze swojej strony lub też pozbędziemy się go jedynie do czasu, aż się znowu uaktywni. W przypadku kiedy serwer zostanie zawirusowany, trzeba go gruntownie przebadać pod kątem danych linijek kodu (np. base64), następnie przeanalizować zawartości, usunąć zainfekowane pliki, często w tym wypadku trzeba również odbudować pierwotną strukturę plików oraz zabezpieczyć serwer w ten sposób, aby problem w przyszłości się nie pojawił. Jeżeli masz problem z zawirusowaniem strony, możemy zrobić to za Ciebie.

Zgłoś się do nas za pomocą formularza kontaktowego.
Lub wypełnij formularz po prawej stronie w widgecie.

Tags: , ,