WordPress czy Joomla – co wybrać

WORDPRESS CZY JOOMLA

Wśród systemów zarządzania treścią używanych współcześnie możemy wyróżnić dwa najbardziej znane – Joomla i WordPress. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Wam charakterystykę obu systemów,  aby ułatwić Wam dokonanie świadomego wyboru.

wordpress czy joomla

Podstawową różnicą między Joomla a WordPressem jest to, że ten pierwszy służy raczej do zarządzania stronami o typie społecznościowym, a ten drugi – do blogów. Mimo to zastosowanie ich obu w praktyce mocno się przenika i może być znacznie rozszerzone za pomocą ogólnie dostępnych plug-inów i wtyczek. Oba systemy mają dużą bazę użytkowników, którzy wymieniają się ze sobą nowościami, wskazówkami i sztuczkami. Oba są także darmowe i wielu hostingodawców oferuje te systemy jako opcję w swojej sekcji narzędzi webowych.

JOOMLA CZY NIE JOOMLA?

Jeżeli chcesz stworzyć społeczność lub sieć opartą na pewnym systemie członkostwa, newsach, forach, z treścią tworzoną przez osoby z zewnątrz itp., to Joomla będzie odpowiednim wyborem – została po to zaprojektowana.

Mimo to należy wziąć pod uwagę, że Joomla jest systemem dość złożonym i jego obsługa może stanowić zbyt duże wyzwanie dla początkujących administratorów stron. Można to zauważyć już po pierwszym logowaniu na panel administratora, gdzie użytkownik zostaje przytłoczony mnogością ustawień i opcji. Dostosowywanie samego wyglądu strony będzie dość proste, jeżeli usatysfakcjonuje Cię zmiana kilku kolorów i logo. Cokolwiek ponad to i sam zauważysz, jak skomplikowaną strukturę ma Joomla, w której ciężko odnaleźć się czasem i doświadczonym web developerom. Jeżeli chciałbyś używać tego systemu w stopniu, który pozwoli Ci na jego samodzielną konfigurację, powinieneś zaopatrzyć się w dobre książki i tutoriale na temat Joomla – inaczej z pewnością w pewnym momencie utkniesz.

Importowanie artykułów z jednej strony na drugą nie jest już tak proste jak w przypadku WordPressa. Są pewne rozszerzenia, takie jak J2XML, które działają prawidłowo, ale należy brać pod uwagę, że co jakiś czas Joomla prezentuje swoim użytkownikom nowe duże aktalizacje. Niestety najczęściej one uniemożliwiają dalsze korzystanie z dotąd stosowanych wtyczek – należy wówczas poczekać, aż ich autorzy zaktualizuja je do najnowszej wersji systemu. Samo zainstalowanie takiej aktualizacji jest również dość czasochłonne i może być dość trudne, jeżeli mamy do czynienia z zaawansowanym technicznie portalem.

Podsumowując: zarówno siłą, jak i słabą stroną Joomla jest poziom złożoności tego systemu.

A MOŻE WORDPRESS?

WordPress jest zasadniczo przyjaznym użytkownikowi systemem blogowym, ale z powodzeniem może być i jest używany do tworzenia standardowych stron internetowych, które mogą być administrowane bez wiedzy na temat HTML. Możesz tworzyć strony i posty, a za pomocą wtyczek i plug-inów dodać wiele zastosowań, także tych standardowych dla Joomla.

Interfejs WordPressa jest łatwy do zrozumienia i raczej nie będziesz potrzebował do tego żadnych tutoriali czy książek. Dostosowywanie wyglądu strony wymaga pewnej znajomości CSS – jeżeli zadowoli Cię drobna zmiana koloru czy czcionki w wybranym przez Ciebie szablonie, to poradzisz sobie bez większej wiedzy na temat arkuszy stylu, jeżeli jednak chciałbyś zrobić większą rewolucję w wyglądzie swojej strony,  rozważ skorzystanie z pomocy web developera. Ze względu na spójną i logiczną strukturę WordPressa każdemu developerowi będzie łatwo dostosować Twoją stronędo Twoich potrzeb – poszukaj jednak kogoś, kto ma doświadczenie w pracy z WordPressem.

Instalacja systemu jest bardzo prosta i szybka, a Twoja strona może być indeksowana przez Google już w ciągu dwóch dni – w przypadku Joomli jest to zazwyczaj siedem, a w przypadku „zwykłej”strony HTML – nawet miesiąc. Poświęcając dwie godziny na naukę podstaw WordPressa, możesz nauczyć się tworzyć zawartość strony samodzielnie.

WordPress nie wypuszcza dużych aktualizacji tak często jak Joomla, a nawet jeśli, są dość szybkie w obsłudze. Pozostają też w zgodzie z wtyczkami z poprzednich wersji, co bardzo poprawia stabilność strony i pracy.

Wśród wad WordPressa można wskazać na momentami aż nadmierny stopień uproszczenia – chcą zmienić np. porządek podstron czy kategorii musimy posiłkować się dodatkowymi plug-inami.

WordPress jest prostym systemem, który może być stosowany zarówno jako blog, jak i standardowa strona. Dzięki dodatkowym wtyczkom i plug-inom można łatwo rozszerzyć jego zastosowanie, sprawiając że będzie tak złożony, jak tylko tego chcesz.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DLA OBU PLATFORM

Wszystkie popularne systemy zarządzania treścią są podatne na ataki hakerskie ze względu na to, że są znane także hakerom. Joomla i WordPress są regularnie atakowane. Aby zmniejszyć zagrożenie, powinieneś pamiętać o następujących zasadach:

– Pamiętaj o instalowaniu wszystkich nowych aktualizacji, które poprawiają bezpieczeństwo;
– Zainstaluj firewalla, aby uchronić się przed najbardziej popularnymi atakami
– Jeżeli pracujesz z innymi użytkownikami i administratorami, niech stosują silne, trudne do odgadnięcia hasła

Jeżeli chcesz, abyśmy wykonali dla Ciebie profesjonalną stronę internetową, napisz do nas za pomocą formularza kontaktowego.  Idź do formularza. 

Tags: , ,